FelietonyTOP

Technologia kontra koronawirus

Telefony i akcesoria - sprawdź na Ceneo.pl

Technologia i koronawirus to ogromne wyzwanie w 2020. Jak każdy kolejny miał być lepszy od poprzedniego. No cóż, okazuje się że tym razem nie wyszło. Wirus zdominuje 2020 rok nawet jeśli nie specjalnie zdajemy sobie jeszcze sprawę. Dotknie on każdej kategorii naszego życia, nawet jeśli nie rozwinie się on w takim stopniu w Polsce jak chociażby we Włoszech.

Technologiczni giganci

Naturalnie nie będę tutaj poruszał kwestii ekonomicznych, wyborów czy sytuacji na giełdzie. Natomiast to wszystko pośrednio wpłynie na nowe technologie, które już dość mocno oberwały od rozprzestrzeniającej się pandemii. Dlaczego w ogóle o tym pisze? Bo jeśli chcecie kupować komputery, smartfony, słuchawki, tablety czy inne technologiczne gadżety to może być ostatni sygnał. Szczególnie jeśli mówimy o nowych sprzętach, które są na bieżąco produkowane w Chinach chociaż nie tylko.

Musimy zdać sobie sprawę w dwóch rzeczy. Po pierwsze w Chinach produkuje się większość podzespołów do wszystkiego co występuje na świecie. Płyty główne, baterie, ekrany, komponenty samochodowe czy nietypowe układy scalone. Już teraz widać, że cześć fabryk stoi lub mocno zredukowała swoją produkcje. Przy tak napiętych harmonogramach możemy z dużą pewnością powiedzieć, że nie ma już szans na nadgonienie produkcji do formy przed koronawirusem.

Oznacza to mniej więcej tyle, że poszczególnych komponentów do wyprodukowania naszego komputera, telefonu, słuchawek czy dysku SSD nie będzie. Skoro mamy zbyt dużo zamówień w kontekście możliwości produkcyjnych to ceny na konkretne produkty wzrosną. Skoro nie ma sprzedaży tego czego ludzie oczekują to przychody firm maleją, a one chcą sobie to jeszcze bardziej zrekompensować. Niestety, ale jest to spirala, która sama się nakręca i bardzo ciężko ją zatrzymać.

Odwołane konferencje

Oczywiście cześć osób może powiedzieć, że rozwiązaniem jest odwołanie wszystkich premier i konferencji. I to się właśnie dzieje. Ostatnio odwołano wszystkie najważniejsze konferencje jak MWC, Google I/O, F8, a mówię tylko o kilku technologicznych. To samo dotyczy branży motoryzacyjnej, rolniczej i wielu wielu innych. Czy producenci są wtedy stratni czy może zyskują na braku organizacji premiery i nie wprowadzaniu produktu na rynek?

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Producenci szacują ile w danym roku wprowadzą smartfonów na rynek. Naturalnie tak samo jest w przypadku innych kategorii jak komputery PC, kamery, słuchawki czy głośniki. Na podstawie takich wyliczeń i prognoz ustala się jeden z ważniejszych czynników wśród konkurencji czyli udział w rynku. Czyta produkty się sprzedadzą to inna sprawa, ale akcjonariusze firm chcą wiedzieć ile produktów w jakiej cenie zostanie na rynku żeby plus minus wyliczyć zysk spółki.

Koronawirus vs Technologia

Dlatego jeśli ktoś zastanawia się czy koronawirus wpłynie na branżę technologiczną to mogę zdecydowanie powiedzieć, że tak. Są pewno tacy, którzy stwierdzą że skoro nie ma wszystkich premier to producenci zaoszczędzą na produkcji, reklamie czy promocji swoich niedoszłych produktów. Według mnie, niestety tak to nie działa. Ogromne firmy mają wyliczone i rozpisane plany na kilka lat do przodu i delikatne odchyły od tej drogi mogą skończyć się tragicznie.

Kilka lat temu mówiłem o tym, że nie każdy producent mógł pozwolić sobie na taką wpadkę jak Samsung, który musiał z rynku wycofać Note 7. Wielu mniejszych graczy mogło upaść. Wystarczy, że ich finansowanie odbywałoby się od flagowca do flagowca. Huawei pozbawiony usług Google zaczyna swoją drogę praktycznie od początku na Starym Kontynencie. Usługi HMS nie są znane, mają wiele ograniczeń i minie minimum jeszcze rok zanim będzie to wszystko działało jak wcześniej. Gdyby trafiło na takie LG, Sony czy HTC które nie radzą sobie tak dobrze, mielibyśmy o jednego producenta na rynku mniej.

I na samym końcu chce Was zachęcić do przemyślenia swojego planu na zakup sprzętu technologicznego w 2020 roku. Obserwuj ceny, śledź doniesienia o produkcji poszczególnych komponentów i jeśli nie musisz czegoś kupować to się wstrzymaj. Jeśli potrzebujesz czegoś ważnego do pracy rozważ zakup teraz. Zerknijcie na film, który umieściłem w tym wpisie. Dotyczy on właśnie komponentów PC i tego jak wygląda produkcja czy brak nowych dostaw, a co za tym idzie wzrostu cen. 2020 rok zdecydowanie nie będzie służył zakupom tech i nie sądzę żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/robert/domains/robertnawrowski.com/public_html/wp-content/plugins/ultimate-author-box/inc/frontend/uap-shortcode.php on line 119
style=”display:none;”>
Robert Nawrowski AdministratorKeymaster
Hej, jestem Robert. Od kilkunastu lat interesuję się technologią, która intensywnie testuję i nagrywam na YouTube. Jeśli masz jakieś pytania albo chcesz żebym coś przetestował to daj znać 🙂
×
Robert Nawrowski AdministratorKeymaster
Hej, jestem Robert. Od kilkunastu lat interesuję się technologią, która intensywnie testuję i nagrywam na YouTube. Jeśli masz jakieś pytania albo chcesz żebym coś przetestował to daj znać 🙂

Comment here