PorównanieTOP

Huawei P40 Pro vs Samsung Galaxy S20 Ultra

Telefony i akcesoria - sprawdź na Ceneo.pl

Huawei P40 Pro i Samsung Galaxy S20 Ultra to obecnie najmocniejsi przedstawiciele obu marek na rynku. Pomijając oczywiście składane: Mate Xs i Fold. Jak wypadają oba urządzenia między sobą? Zestawmy to poszczególnych kategoriach. 

Oczywiście Huawei ma jeszcze bardziej topowy model – P40 Pro Plus, ale w chwili obecnej nie jest on dostępny więc musim zadowolić się tym porównaniem. Ma ono natomiast więcej sensu niż możemy sobie wyobrazić bo to właśnie te modele posiadają 5 krotne optyczne zbliżenie. 

Wygląd i jakość wykonania

Huawei P40 Pro jest naturalnie mniejszy. Nie to jest jednak najważniejsze, a fakt że jest to stosunkowo wąski smartfon w porównaniu do S20 Ultra. Znacznie wygodniej się z niego korzysta, a Ultra to serio ogromna kobyła. Ciężko się do tego przyzwyczaić i polecam sprawdzić sobie rozmiar smartfona w sklepie przed zakupem. Z charakterystycznych elementów wspomnę o czerwonym (nie całym) przycisku zasilania. Mniejszej wyspie z tyłu. Jest węższa i niższa. Telefon tak czy siak buja się na boki, ale jednak wygląda to znacznie schludniej. 

Wspomnę o innym rozlokowaniu tacki na karty SIM i pamięć rozszerzeń. Tu również pewna różnica bo Samsunga wyposażamy w tradycyjną kartę microSD, a Huawei w nanoSD, ale mamy tu dodatkowy slot e-sim jeśli fizyczny zastąpimy drugą kartą. 

Bateria i ładowanie

P40 Pro ma mniejszą baterię, ale tylko na papierze. 5000 mAh nie wypada lepiej niż 4200. Samsung systematycznie wytrzymywał 5-7 godzin na ekranie, Huawei 6-8. Nie są to duże różnice, oba telefony wytrzymują intensywny dzień pracy lub 2 średnio intensywne. Model który jednak w normalnym użytkowaniu dłużej wytrzymuje to P40 Pro. Ładuje się szybciej chociaż sam standard ładowania to 40W (45 w Samsungu), ale mamy szybsze ładowanie indukcyjne i zwrotne. Ta kategoria dla Huawei. 

Ekran i przedni panel

Samsung ma naturalnie większy ekran. Ta kategoria natomiast bezapelacyjnie należy do koreańskiego producenta. Wyższa jasność maksymalna, lepszy HDR w filmach oraz mniej inwazyjne zagospodarowanie przedniego panelu. W P40 Pro wygląda to niestety gorzej. Podwójny aparat zajmuje sporo miejsca i psuje całą estetykę. Dla odmiany natomiast sposoby odblokowania (skaner odcisków palców i rozpoznawania twarzy) działają lepiej na Huawei. Szybciej, bez zbędnej zwłoki i w nocy ekran nie musi podświetlać twarzy dzięki diodzie IR. 

Specyfikacja i działanie

Obie specyfikacje są topowe. Na papierze to Samsung ma więcej pamięci RAM w standardzie. Huawei więcej pamięci wbudowanej na pokładzie. I chociaż moje testy syntetyczne nie są miarodajne bo w Antutu mam bardzo niski wynik dla S20 Ultra to w codziennym użytkowaniu Samsung radzi sobie lepiej z wieloma aplikacjami. Zostają dłużej w tle, odpalają się ciut szybciej. Najlepiej oczywiście zobaczyć to na filmie. 

Głośniki

Tu nie ma się ro rozdrabniać. Smartfony nie mają złącza słuchawkowego. Teoretycznie oba modele mają głośniki stereo, ale Huawie drugi głośnik ma w ekranie. Dźwięk jest cichszy, słychać mniej basu i zdecydowanie łatwiej go zakryć. To nie jest tak, że P40 Pro źle gra, ale na tle konkurenta wypada blado i w przedziale smartfonów 4000 zł + wymagamy solidnych stereofonicznych głośników bez kompromisów. 

Aparaty

Oba modele mają świetny zestaw aparatów. Nie można powiedzieć, że któryś telefon robi złe zdjęcia. Sami musicie ocenić, które Wam się bardziej podobają. Aspekty na które bym zwrócił uwagę to tendencja Huawei do nadmiernej saturacji niektórych kolorów. Lepsza spójność kolorystyczna i ekspozycji poszczególnych obiektywów również w Samsungu. Bokeh ciut bardziej przyjemna w Huawei. Nagrywanie 4K zdecydowanie dla Samsunga, ale Huawei mocno poprawił się w tej kwestii w stosunku do poprzedników. Nagrywanie przednią kamerą 4K w S20 Ultra. Zapraszam do galerii, do porównania wideo i wyrobienia własnego zdania. 

Podsumowanie

Ciężko powiedzieć który model jest lepszy. Samsung ma zdecydowanie łatwiej ze względu na ograniczenia Huawei P40 Pro i brak usług GMS. O HMS robiłem filmy i polecam sobie do nich zajrzeć żeby poznać możliwości tego nowego środowiska. 

Linki do oryginalnych zdjęć macie tutaj. Dajcie koniecznie znać który telefon bardziej przypadł Wam do gustu i napiszcie dlaczego. Jeśli macie sugestie odnośnie kolejnych porównań to śmiało, komentarze są Wasze 😉 

Comment here