Skip to content

Uważajcie gdzie i co kupujecie

IMG_20131219_122100
Portale aukcyjne typu Allegro to magiczne miejsca, gdzie możemy kupić nasz wymarzony sprzęt sporo taniej niż w sklepie. Możemy jednak również sporo stracić , a oszustów nie brakuje.

 

Oczywiście nie można generalizować ale duża część z was pyta czy kupić ten telefon z aukcji czy ten tablet z tamtego sklepu internetowego. Ciężko sprawdzać wszystkie oferty ale przeanalizujcie na spokojnie każdą ofertę pod kątem potencjalnego podstępu. Jeżeli większość sklepów oferuje smartfona za 2500 zł, są jakieś wyjątkowe promocje za 2200 zł, na Allegro można znaleźć brandowane urządzenia za 1900, a ktoś sprzedaje go za 1500 to sami się zastanówcie czy wszystko jest logiczne? Ktoś sprzedaje nowy telefon za 800 zł taniej niż w sklepie, albo taki brandowany o 300 taniej? Oczywiście mogą trafić się pojedyncze przypadki i wtedy jest to faktycznie oferta. Jeden z widzów przysłał mi zdjęcie z aukcji i pyta czy wszystko jest ok. Czy ten telefon jest oryginalny. Zresztą sami sprawdźcie. Widzicie różnicę prawda?

Oferta Samsunga Galaxy Note 3 od widzą via Allegro
Oferta Samsunga Galaxy Note 3 od widzą via Allegro

Telefon musi mieć logo z przodu i tyłu tak jak producent przedstawia to na oficjalnej stronie. Powinien zawierać wszystko co jest w pudełku i od tego macie Unboxingi na YouTube. Z drugiej strony sprawdzajcie czy sprzedający jest początkującym czy zaawansowanym użytkownikiem. Liczba pozytywnych opinii czy liczba sprzedanych przedmiotów jest ważna. To samo tyczy się sklepów. Jeżeli kupujecie sprzęt za 2000 zł to czasami warto dołożyć te 100 zł żeby chociażby odebrać go ze znanego sklepu w naszym mieście niż czekać na przesyłkę z małej mieściny ze sklepu, który ma podejrzaną stronę WWW. To są wasze pieniądze i pamiętajcie, aby je szanować. Coś wzbudza wasze podejrzenie? Odczekajcie, przełóżcie zakup o miesiąc kiedy będziecie mieli dostępne środki. Oczywiście jest możliwość poskarżenia się do portalu aukcyjnego czy Urzędu Ochrony Konsumenta ale nie oznacza to, że zawsze odzyskamy pieniądze. Nie ryzykujcie. Wiem, że łatwo powiedzieć bo pewne oferty są naprawdę bardzo kuszące ale to oni chcą zarobić, a nie wy. Polecam stacjonarne sieciowe sklepy czy firmowe salony. Szukajcie ostrożnie i kupujcie uważnie.