Skip to content

Jak postępować z baterią w smartfonach

Jedno z przewijających się pytań dotyczy oczywiście baterii. Nic dziwnego jest ona jednym z najważniejszych aspektów w telefonie. Musimy zdać sobie sprawę, że nasz ulubiony Android potrafi w dziwny sposób interpretować poziom naładowania baterii oraz zarządzać nim równie nienormalnie.

 
Przypominam, że informacje tu zgromadzone są moimi przemyśleniami i na przestrzeni lat sprawdzają się u mnie. Nie zauważyłem, żeby żadna z rad, którą przedstawię negatywnie wpłynęła na długość działania ogniwa czy je zepsuła.
Pierwszą i podstawową zasadą związaną z bateriami jest fakt, że nie ma już czegoś takiego jak ładowanie baterii 8 razy po 20 godzin czy 3 razy po 12. Zapomnijcie o tym. Dzisiejsze baterie nie mają tzw. efektu pamięci. Po zakupie nowego smartfona nie musimy go ładować do pełna przed pierwszym uruchomieniem czy też przed pierwszym użyciem. Inaczej było w przypadku Samsunga Galaxy Gear, gdyż tam takie rozwiązanie było zaproponowane w instrukcji, do której oczywiście trzeba się stosować 😉
Jeśli macie wolną chwilę to zapraszam was do oglądnięcia tego filmu

oraz tego

Zauważcie, że w większości baterie waszych urządzeń po wyjęciu z pudełka są naładowane w zakresie 40-80%.

Oznacza to nie mniej nie więcej tyl, że to optymalny poziom naładowania akumulatorów. Tego powinniśmy się trzymać. W mojej opinii baterie najbardziej nie lubią poziomu poniżej 15%. Staram się już wtedy ładować baterie. Nie ma znaczenia również liczba cykli ładowania. Zakładając że codziennie to robimy osiągniemy maksymalnie 700 w skrajnych przypadkach 1000 cykli w ciągu dwóch lat. Bateria powinna spokojnie to wytrzymać. Zdarzają się oczywiście wpadki o takich jak pisałem w przypadku Samsunga Galaxy S4. Gdy w grę wchodzi wada fabryczna tego nie przeskoczymy. W każdym razie większość problemów związanych z baterią możemy rozwiązać metodą wyjęcia baterii na kilka minut (jeśli mamy taką możliwość) z naszego urządzenia. Zapraszam jeszcze raz do filmów i w razie pytań śmiało piszcie.