Skip to content

Dlaczego nie Samsung? Nowa kamera Panasonic v720

Kiedy zaczynasz działalność na YouTube to w większości nie masz na to ani sprzętu ani środków. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Dla mnie zawsze najważniejszy był nowy telefon. Kupić go w dniu premiery albo wcześniej, żeby pokazać go jak najszybciej. Nastał jednak czas na inne zmiany.

Moje filmy ewoluowały z biegiem czasu. Zaczynaliśmy od Nikona D90, który nie łapał poprawnie ostrości, nagrywał maksymalnie z rozdzielczością 720, a o miniaturkach, logach czy intrach mogłem pomarzyć. Od momentu, kiedy dwa telefony towarzyszą mi na co dzień jednym nagrywałem drugi i na odwrót. Jakość się poprawiła ale ciągle miałem problemy ze światłem. Postanowiłem w końcu zainwestować w kamerę. Dlaczego nie Samsung? Jest przecież kilka w ofercie, które mają całkiem niezłe parametry. No właśnie ale słówko “niezłe” jest tu kluczowe.

Zestaw Panasonic V720
Zestaw Panasonic V720

Nie zależało mnie ani na WiFi, ani na innych bajerach jak NFC, które ten model posiada. Po kilku dniach poszukiwań i przeczytaniu dziesiątek recenzji i testów skupiłem się na modelach, które oferują dobre światło, mają dobrą matrycę, zapewniają dźwięk 5.1, mają wbudowaną lampę doświetlającą LED oraz nie są strasznie drogie. Najważniejsza jednak okazała się jakość nagrania. Część Samsungów nie oferowała nawet FULL HD co odpadało w przedbiegach. Z drugiej strony zależało mi na nagrywaniu progresywnym czyli 1080 50p, a nie 1080 50i. W czym różnica? Jakość takich materiałów nawet po konwertowaniu na YouTube jest lepsza niż tego drugiego. Drugą sprawą jest fakt, że mój nowy program do obróbki filmów Video Deluxe 2014 obsługuje ten progresywny typ nagrywania co przyśpieszy czas renderowania. Jak dla mnie same plusy i dlatego własnie nie zdecydowałem się na Samsunga. Bądźmy również szczerzy. Nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę kupić wszystko koreańskiego producenta. Mam kilka telefonów, cały sprzęt AGD i RTV co stanowi ok 20 kilku urządzeń w moim gospodarstwie domowym. Tam się sprawdzają i nic im nie mogę zarzucić. Jeśli jednak chodzi o kamery to Samsung jest stosunkowo młody i w tej własnie materii ustępuje pierwszeństwa innym producentom.

Mam nadzieję, że dzięki takiemu rozwiązaniu filmy zyskają na atrakcyjności, a sam kanał będzie prowadzony bardziej profesjonalnie. Są modele lepsze niż Panasonic v720, może nawet w podobnej cenie ale to urządzenie ma wszystko czego potrzebuję. Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam śmiało 🙂