Skip to content

Dlaczego nie korzystam z Kies i czekam dłużej na OTA?

Każda aktualizacja w świecie Androida jest wielkim świętem dla użytkowników tego systemu. Z jednej strony możemy otrzymać nowy soft, który diametralnie zmienia nasz telefon z drugiej strony łatki, które poprawiają co popsuto w poprzednim updacie. System możemy zaktualizować na dwa, a właściwie trzy sposoby.

Pierwsza, najprostsza to aktualizacja OTA (Over The Air) polegająca na kliknięciu aktualizuj w informacji o systemie. Pobieramy w ten sposób paczkę, która następnie aktualizowana jest bezpośrednio z poziomu telefonu. Kies, autorski program Samsunga do aktualizacji telefonów tego producenta. Najnowsza jego odsłona, wersja 3 w stadium Beta, przeznaczona jest dla urządzeń, które są już zaopatrzone w Androida 4.3. Niby identyczna jak poprzednia ale jednak inna. Gdzie jest różnica? Nie działa, przynajmniej w moim przypadku. W chwili obecnej dostępna jest nowa aktualizacja dla Samsunga Galaxy S4. Aktualizacja OTA nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich użytkowników, między innymi dla mnie.

Aktualizacja OTA
Aktualizacja OTA

Chciałem zatem spróbować aktualizacji przez Kies mimo, że nie mam do niej zaufania. W odróżnieniu od tej pierwszej potrafi ona zawiesić telefon i “uceglić”. Nie jest to wina telefonu, a aplikacji która odmawia posłuszeństwa w czasie wgrywania plików na pamięć telefonu. Efekt jest identyczny jak wyłączenie zasilania w komputerze. Część plików zostaje wgrana, a część nie. Nic dobrego z tego nie ma. Niestety ale i w tym przypadku Kies nie chce poprawnie uaktualnić mojego telefonu. Aplikacja zawiesza się pokazując szary ekran na tle aplikacji. Brak odpowiedzi i już.

Aktualizacja KIES
Aktualizacja KIES

Mimo szczerych chęci nie jestem wstanie zaktualizować swojego oprogramowania w Samsungu Galaxy S4. Niektórzy powiedzą, że przecież mamy jeszcze ODINa. Fakt i to jest trzecia droga aktualizacji. Ostatni soft w ten sposób wgrywałem na Samsungu Galaxy S I, gdyż nie potrzebowałem szybszych modyfikacji w kolejnych edycjach tych telefonów. Pragnę przypomnieć, że nawet granie oficjalnego softu ze strony Sammobile przez program ODIN pozbawia nas gwarancji. Rzecznika Samsunga na jednym z ostatnich spotkać powiedział jasno, że każda integracja w oprogramowanie układowe telefonu poza oficjalną ścieżką czyli OTA i Kies łamie postanowienia gwarancji. Mamy przecież świadomość tego, że pracownicy serwisu robią dokładnie to samo, ale to oni biorą odpowiedzialność w chwili wgrywania za sprzęt. Jak wasze aktualizacje? Doszły? Najnowszy soft to XXEMK8. Dajcie znać.