Skip to content

Branding i dystrybucja w telefonach

IMG_20131220_075507
Jeszcze kilka lat temu nie było to takie modne. Dziś widzę pełno telefonów sprzedawanych na naszym rynku z różnych dziwnych dystrybucji. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tańsze oferty to telefony z Węgier, Rumunii czy innych krajów?

Zanim poruszymy kwestie dystrybucji bo przyznam szczerze, że sam nie mam tutaj pewności i jestem ciekaw waszego zdania tylko wspomnę bo zalewacie mnie pytaniami dotyczącymi brandingu. Znaczna większość może zdawać sobie sprawę z tego ale są pewnie nowi i chciałbym uniknąć dziesiątek podobnych pytań. Urządzenia, które są sprzedawane w sklepie firmowym producenta (Samsung Brand Store dla Samsunga właśnie) lub w sieciach handlowych jak Euro, Media Markt, Saturn i inne powinny być urządzeniami niebrandowanymi. Telefony takie są dostarczone prosto od producenta do sklepu. Oczywiście na terenie takiego Saturna pojawiają się punkty gdzie można podpisać umowę z Play czy Orange i wtedy telefony zapewne będą brandowane. No właśnie co to jest branding i dlaczego jest taki straszny? Branding to nic innego jak specjalne oprogramowanie w telefonie/tablecie, które jest dostosowane w pewien sposób do operatora. Brandowane softy pochodzą od operatora (dostarcza je producent) . Na ogół zmiany są kosmetyczne w stylu dodanej tapety, dźwięku czy animacji ładowania. Gorzej ta sprawa wygląda w przypadku aktualizacji. Niebrandowane telefony dostają ją w pierwszej kolejności, dopiero później operator pracuje nad swoją zmodyfikowaną wersją i na ogół jest to 3-8 tygodni później niż niebrandowane. Oprogramowanie od operatora dodatkowo może posiadać dużo zbędnych aplikacji, które spowalniają tylko system. Jest też taka prawidłowość, że pierwsze telefony po wprowadzeniu u operatora do sprzedaży często nie są brandowane ze względu na czas, który był niewystarczający do modyfikacji softu i tak np. TMobile pierwsze swoje sztuki S4 czy Note 3 sprzedawał niebrandowane. To duży plus. Podsumowująć. Softy niebrandowane są lepsze, bo szybciej dostają aktualizację, są lżejsze i nie posiadają wszystkich udziwnień i dodatkowych spowalniających pracę systemu aplikacji. Sam debranding szczególnie przed Androidem 4.3 jest bardzo prosty ale mimo wszystko tracimy gwarancję po takim zabiegu.

Sama dystrybucja telefonu określa na jaki rynek został on przeznaczony. Najlepiej kupić tą dla naszego kraju. Nie mamy wtedy problemów z gwarancją. Mimo, że gwarancja jest międzynarodowa to zdarzają się przypadki że nie została ona uznana w innym kraju niż zakupiliśmy nasze urządzenie. Dziwna jest to praktyka ale niestety taka jest rzeczywistość. Najbardziej mnie zastanawia i tu liczę na waszą pomoc czy sklepy mają prawo sprzedawać urządzenia z innych dystrybucji na terenie Polski. Rozumiem, że taki proceder ma miejsce na portalach aukcyjnych, w końcu nikt tam tego nie kontroluje, a tańsze urządzenia są łatwym kąskiem. Same smartfony czy tablety z innej dystrybucji mogą różnić się oprogramowaniem, dołączonym aplikacjami czy usługami. W innym czasie również pojawiają się aktualizacje. W chwili obecnej możemy spotkać dużo urządzeń zza wschodniej granicy. Jeśli wiecie czy jest to zgodne z prawem, że sieciowe sklepy sprzedają urządzenia z innej dystrybucji dajcie znać. Warto zabezpieczyć się chociaż w ten sposób żeby na fakturze była wpisana dystrybucja. Jeżeli sprzedawca upiera się, że telefon pochodzi z Polski, a tak nie będzie możemy zwrócić urządzenie do sklepu reklamując towar niezgodny z umową.

 • Piotr Rokiciński

  Zobaczymy kiedy sieć Plusa udostępni najnowszą aktualizację do SGS4, telefon mam od września 2013. Piszesz od 3-8 tygodni powiedział bym że na „zająca” może dostanę aktualizację.
  ps. poprawa literówkę w tytule

  • Robert Nawrowski

   Poprawiona. Dziś wyszła atualizacja. Jak widać czasami to szybciej wychodzi 🙂

 • David

  Nie minęło 5 dni od zakupu note3 a już branda zdjąłem bo nie mogłem wytrzymać tych ilości śmieci od tmobile. Byłem z nim w brandstore poznań a ci „pracownicy” raz ze nic nie umieli to gadali ze jak mi wgrają oficjalny polski soft to stracę gwarancje to jest chore zeby sam odział samsunga nie mógł wgrywać oryginalnych softów.
  Teraz najbardziej mnie boli to że nie jestem w OTA i muszę aktualizacje po 1,7GB ściągać zamiast np.40MB. Może ma ktoś jakiś pomysł jak podpiąć sie pod OTA dla polski?

  • Robert Nawrowski

   ale to nie zmieniło się Tobie CSC na XEO? Generalnie taka jest prawda, że zmiana softu to utrata gwarancji.

   • David

    Wgrywam zawsze wersje XEO PL przez odina. Nie widze nigdzie napisu CSC w ustawieniach.

    • Bartek Wyrwa

     Normalnie idzie CSC sprawdzić w dialerze połączeń komendą *#232* IMEI # ale od Androida 4.1 jest to niemożliwe, jedyną opcją jest otwarcie stronki sammobile.com, wyszukanie XEO i sprawdzenie w ustawieniach telefonu czy są zgodne wersje modemu 😉

 • VS

  telefoach ? 😮 ( w tytule )
  Pozdrawiam 😉

  • Robert Nawrowski

   tak to jest jak się pisze z telefonu 😛 zawsze coś 😉 dzięki i pozdrawiam serdecznie.

 • Bajer

  Kupiłem Galaxy Note 3 na allegro. Ale nie pochodzi on z polskiej dystrybucji, zostałem poinformowany że pochodzi ze Słowacji ale posiada fabrycznie polski język i jest bez brandingu operatora. Przyznam się że skusiła mnie atrakcyjna cena bo była o kilka setek mniejsza od krajowych note’ów 3. Czy dobrze zrobiłem? Jak najbardziej TAK! niedawno wyszła aktualizacja poprawiająca odtwarzanie filmów w treściach zapisanych w albumie z wycinkami, pewnie ją kojarzycie. Również ją otrzymałem ale tydzień po polskich Noteach. Więc jeżeli chodzi o aktualne oprogramowanie tragedii nie ma. A telefon tańszy bez brandu 🙂 Polecam!

  • Robert Nawrowski

   Rozumiem. Tylko ktoś ostatnio pisał o problemach z gwarancją przy taki telefonie na terenie naszego kraju.

   • Bajer

    Gwarancja międzynarodowa 🙂 tak jak wspomniałeś w artykule. A jak ktoś będzie robił problemy sądem postraszę hehe odpukać aby taka sytuacja nigdy miejsca nie miała.

    • Robert Nawrowski

     Ja wiem, że ona powinna być uznana ale mimo wszystko często działa to inaczej 🙁

 • pakierhakierxd

  W przypadku Samsunga jak kupisz za granicą i chcesz naprawiać w kraju przysługuje ci 1 warunkowa naprawa.

  • Robert Nawrowski

   warunkowa w sensie, że poza granicami kraju gdzie kupiłeś?

   • pakierhakierxd

    Jak kupiłeś za granicą a chcesz naprawić w Polsce, pytałem się Samsunga i to mi powiedział.

    • Robert Nawrowski

     To ja się dowiem jeszcze bo to ciekawe..

 • Małgorzata

  Witam,
  Mam problem ze swoim samsungiem galaxy note 3. Otóż, coś się stało i nie mogę od dwóch dni wykonywać i odbierać połączeń, ponieważ wyskakuje komunikat „nie zarejestrowano w sieci” , choć ikona wskazuje pełny zasięg. .. co powinnam zrobić? Dodam, że przywróciłam ustawienia fabryczne i próbowałam ręcznie wybrać sieć, ale pojawia się komunikat, że sieć jest niedostępna. ..
  Wszystko inne działa normalnie. Proszę o pomoc, bo nie wiem co z tym zrobić???

  • Najlepiej włączyć tryb samolotowy i wyłączyć. Jak nie pomoże to restart telefonu. Jeśli nadal nic.. to sprawdź w ustawieniach sieci czy czasem nie mas tylko 3G (WMCDA- chyba) bo może nadajnik obok Ciebie padł i tylko 2G działa obecnie, a Ty go nie odbierasz.

 • Wojtek

  Sorry za pytanie, ale po czym poznać, że to np.polska dystrybucja i że nie brandowane…? Czy tak jak sugeruje fotka, w informacji zawartej w telefoniku? Jak ją interpretować zatem? Te ciągi cyfr i liter?

  • Moim zdaniem powinno być na fakturze. Na pudełku nie ma informacji czy to branding czy nie..

 • Quikashima

  A może ktoś się orientuje dlaczego note 3 N9005 Red – nie jest dostępny w Polsce? I w Europie chyba też nie 🙁