Skip to content

Bezproblemowa aktualizacja do systemu Windows 8.1

Pulpit - Windows 8.1

Cześć! Nazywam się Damian. Dzięki uprzejmości miłościwie panującego nam Króla Samsunga, czyli Roberta, co jakiś czas będę umieszczał na jego blogu teksty swojego autorstwa.

Mimo, iż specjalizuję się w Nexusach, postanowiłem napisać dla Was poradnik dotyczący systemu Windows oparty na swoich własnych doświadczeniach. Jeśli macie Twittera, znajdziecie mnie klikając w poniższy obrazek.

Premiera Windowsa 8.1 nie odbyła się bez wpadek. Aktualizacja Microsoftu dla systemu Windows 8 okazała się być bardzo problematyczna. Najbardziej dla redaktorów Spider’s Web, o których problemach z aktualizacją do nowego systemu przeczytacie tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj, a także tu. 🙂

Wszystko zaczęło się od zakupu notebooka Samsung Ativ Book 8 (którego pierwsze wrażenia już niedługo znajdziecie na tym blogu) z preinstalowanym systemem Windows 8. Ilość dodatków (śmieci) od Samsunga przerosła nawet mnie – nie zapomniano nawet o książce kucharskiej(!) – niestety po angielsku… System działał wolno i ociężale, dlatego postanowiłem wykonać jego ponowną instalacje. Robię tak zawsze po zakupie każdego nowego komputera – bloatware dostarczane przez producentów  sprzętu potrafi spowolnić nawet najszybszy sprzęt.

Wybrany przeze mnie model laptopa był jednak pozbawiony dysku SSD, dlatego po jego zamontowaniu nie było już odwrotu – byłem skazany na czysta instalacje systemu. Postanowiłem jednak przeskoczyć Windows 8 i zainstalować od razu system o numerku 8.1. Uważam, że tak jak w przypadku sprzętów z Androidem – aktualizując sprzęt do nowych wydań systemu nie powinno przeprowadzać się jego aktualizacji, lecz czystą instalację – w celu minimalizacji błędów.

Aktualizacja Windows 8.1 z poziomu Windows 8 to potwierdza. Często aktualizacja do nowego systemu (poprzedzona ściągnięciem 3,5 GB danych) jest przerywana w połowie, komputer pluje niebieskimi ekranami śmierci lub proces aktualizacyjny przerywany ściąganiem setek łatek i kilkunastoma restartami potrafi trwać nawet kilka godzin, a gdy już się zakończy, połowa aplikacji nie działa, a z ekranu startowego znikają wszystkie zainstalowane przez nas aplikacje Modern.

hethlerized-windows-8-1-logo-929088-asus-transformer-book-t100ta

Chcesz tego uniknąć? Zaoszczędzić czas i nerwy? Przeprowadź czystą instalację Windowsa 8.1! Jak to zrobić? Czytaj dalej.

W internecie znalazłem kilka poradników dotyczących czystej instalacji czystej kopii systemu Windows 8.1 z wykorzystaniem posiadanego klucza z Windows 8. Jeden z nich najdziecie tutaj. Jednak większość z nich jest niepotrzebnie skomplikowana oraz niesprawdzona przez ich autorów. Po co uruchamiać nieprzyjazną konsole administratora i straszyć klientów komendami rodem z BIOS-u, jeśli rozwiązanie jest tak proste?

Wraz z nadejściem Windows 8 z komputerów zniknęły powszechnie stosowane do tej pory naklejki z kluczem zainstalowanego na nich systemu, które przenosząc laptopa z miejsca na miejsce, łatwo zetrzeć. Od tej pory klucz systemu jest zaszyty w komputerze. Aby przejść dalej, musisz go odczytać. I zapisać. Aby to wykonać, zainstaluj darmowy program KeyFinder, który pobierzesz tutaj oraz uruchom go.

Windows 8

Klucz posiadanej przez Ciebie kopii Windows 8 znajdziesz w polu CD Key. Następnie sprawdź, czy posiadana czy posiadany przez Ciebie Windows 8 to wersja Core czy Pro – informację tą znajdziesz we właściwościach systemu.

Następnym krokiem jest instalacja czystej kopii systemu Windows 8.1. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o wpisanie klucza produktu. Jednak posiadany przez Ciebie do Windows 8 nie pozwoli na kontynuowanie instalacji. W takim wypadku należy wpisać jeden z dwóch poniższych kluczy (w zależności od posiadanej wersji systemu):

Windows 8 Core: 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT

Windows 8 Pro: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

windows81

Po zakończeniu instalacji nowego systemu udaj się do ustawień sytemu w trybie Modern – wybierz kolejno Komputer i urządzenia i Informacje o systemie.

windows82

Następnie naciśnij przycisk Zmień klucz produktu i wpisz spisany przez siebie z programu KeyFinder klucz z systemu Windows 8. To wszystko! System zostanie automatycznie aktywowany. Możesz już zacząć cieszyć się z nowego systemu.

Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, sprawdź, czy nie zainstalowałeś innej wersji systemu niż ta, na którą posiadasz licencję (Core lub Pro) oraz czy nie popełniłeś błędy przy spisywaniu Twojego kluczu produktu.

Powodzenia!

PS: Jeśli chodzi o płytę instalacyjną Windows 8.1 – to polecam pobranie jej ze strony MSDNAA lub poszukanie bezpiecznych kopii na torrentach 🙂